Dorohedoro ile Sihir Kurgusunun Karanlık Atmosferini Yaşayın

Büyük manga üstadı Tsutomu Nihesi'nin asistanlığını yapmış genç bir bayan olan Kyu Hayashida'nın eseri olan Dorohedoro, oldukça karanlık bir atmosfer ile sürükleyici bir öykü anlatıyor.

Dorohedoro iki adet kurgusal dünyada geçiyor. Hole adlı dünya sıradan insanların bulunduğu, yıkık dökük, sefalet içinde bir dünya. Diğer dünya ise sihir kullanımının yapıldığı rüya alemi, şeytani bir dünya.

Manga'nın baş karakteri Kaiman, Hole'de yaşayan ve sıradan olmayan bir hayata sahip. Hayatının sıradan olmamasının en büyük sebebi ise, kertenkele kafası şeklinde bir kafası olması. Kaiman, bir sihirbaz yüzünden kafasını kaybetmiş bir karakter. Yemek yemeyi çok seviyor ve aslında en büyük zevki de bu.

Hafızasını kaybetmiş olan Kaiman'ın en yakın arkadaşı, Nikaido adında bir kız. Nikaido da dizide önemli bir karakter zira hikaye örgüsünde en az Kaiman kadar yer kaplıyor. Kaiman ve Nikaido'nun dostluğu gerçekten insanları duygulandıracak cinsten bir ilişki.

Kaiman hafıza kaybının sebebi olduğunu düşündüğü için tüm sihirbazlardan nefret ediyor. Hole'a gelen tüm sihirbazları öldürüyor. Öldürme metodu ise çok ilginç; sihirbazların kafasını ağzına alıyor ve ağzının içinde yaşayan adam onlarla konuşarak, Kaiman'ı bu duruma getiren sihirbazın o olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor.

Söz konusu sihirbazların ise Hole'ye gelme amacı genellikle sihir yeteneklerini oradaki zavallı insanlar üzerinde denemek oluyor. Tüm sihirleri siyah bir toz atarak gerçekleştiren sihirbazların bedeninde, bunu üreten organları var. Sihirbazlar, yeteneklerini geliştirmek için okumak yerine daha çok fiziksel antrenman yapıyorlar. Dorohedoro'nun en cazip tarafı da bu zaman kadar kullanılan birçok klişenin yerine bunlar gibi alternatifler sunması.

Çizimler konusuna gelecek olursak, oldukça başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Genellikle karanlık bir atmosfere sahip olan Dorohedoro'da kalabalık ve karanlık çizimler kullanılmış. Genellikle koyu renkler ağırlıklı ve genel bir karamsarlık havası hakim. Özellikle fantastik manga sevenler için ideal.

İçeride Tüm Makaleyi Gör

Fullmetal Alchemist Manga İncelemesi

Fullmetal Alchemist, simya bilimini aşmış bir şekilde, kurgusal bir dünyanın heyecanı içinde ele alarak okuyuculara sürükleyici bir deneyim sunuyor.

The One Manga İncelemesi

Moda dünyası ile ilgilenenlerin özellikle seveceği The One'da Nicky Lele'nin aşk hayatı ve kariyeri sürükleyici bir anlatımla ele alınıyor.