Eski Mangalar - Geçmişten Günümüze Manga Dizileri

Günümüzde tüm dünyada çok popüler olan manga ve anime eserlerinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlk olarak 1700'lü yıllarda temelleri atılan manga tarihi, günümüzde kullanılan manga ismiyle anılması 1800'lü yılların ilk çeyreğinde başlamıştır.

Günümüz tarzına çok açık olarak benzeyen eski manga eserlerinin basılması 1902 yılında gerçekleşmiştir. Bir gazete sayfasına basılan eser Rakutan Kitazawa tarafından çizilmiştir. Bunun yanında, seri olarak basılan ilk eser ise, Miyao Shigeo'nun çocuklar için hazırladığı Dango Kushisuke'nin Maceraları adlı eseridir.

2. Dünya Savaşı sonrasında manganın gelişimini ise farklı bir olay etkilemişti, kiralık manfalar. Savaş sonrası ortaya çıkan kağıt sıkıntısı ve maliyet artışı sebebiyle insanlar kashihonya adlı dükkanlardan manga eserleri kiralayarak okumalarında devam ettiler. Kimse arşiv yapamıyordu fakat manga okumaktan da vazgeçmediler. Bu dönemde kiralanan manga eserlerinin bugün açık artırmalarda çok yüksek fiyatlara satıldığını görmek mümkündür.

Haftalık seriler halinde yayınlanan manga dergilerinin çıkışı ise ilk olarak 1961 yılında olmuştur. Günümüzde diziler halinde çıkan mangaların ilk eserleri oldukları için ayrı bir öneme sahiptirler.

Çok eski ve köklü bir tarihe sahip olan manga kültürü ile ilgilendikçe kendinizi onun bir parçası hissedeceksiniz.

İçeride Tüm Makaleyi Gör

Fullmetal Alchemist Manga İncelemesi

Fullmetal Alchemist, simya bilimini aşmış bir şekilde, kurgusal bir dünyanın heyecanı içinde ele alarak okuyuculara sürükleyici bir deneyim sunuyor.

The One Manga İncelemesi

Moda dünyası ile ilgilenenlerin özellikle seveceği The One'da Nicky Lele'nin aşk hayatı ve kariyeri sürükleyici bir anlatımla ele alınıyor.