Jojo ile Joestar Ailesinin Lanetinin Öyküsünü Yaşayın

Jojo's Bizzare Adventure olağanüstü çizimlere sahip ve son derece sürükleyici bir manga. Öykü, Joestar ailesinin üzerinde var olan lanetten kurtulma çabalarını anlatıyor. Araki senseinin en iyi eserlerinden biri olan Jojo öyküsü manga severler tarafından kesinlikle takip edilmesi gereken bir seri.

İlk seri olan Phantom Blood'da manga tarihinin en iyi tasarlanmış kötü karakterlerinden biri olan Dio Brando'nun doğuşunu izliyoruz. Bir vampir olan Dio, çizimlerdeki olağanüstü detaylar ile de okuyucuların hafızasında yerini alacak. Başlarda genç ve tecrübesiz bir kötü karakter olarak yaratılan Dio, zamanla gelişerek gitgide öfkesini ve nefretini kontrol etmeyi öğreniyor. Bu gelişim sürecini takip etmek oldukça sürükleyici ve heyecan verici.

En az başrol kadar görüntülenen Dio, gerçekten zekice tasarlanmış bir karakter. Klasik kötülerden farklı olarak çok zekice ve duygusal hareket ediyor ve bu da onun karakterinin cazip olmasının önemli bir sebebi.

Hikayenin adının JoJo olmasının sebebi ise Joestar ailesindeki her karaterin adında bir şekilde 'jo' sözünün geçiyor olması. Bununla beraber karakterler sıklıkla "Bana JoJo diye seslenin." cümlesini kullanıyorlar.

Öykü içerisinde oldukça fazla şiddet barındırıyor. Kötü karakter Dio ve Joestar ailesi arasındaki çekişmede, ilginç bir şekilde her zaman kazananlar "iyiler" olmuyor.

Jojo's Bizzare Adventure'da karakterler oldukça sıradışı şekilde yaratılmış. Sadece kas gücü ve fiziksel yeteneklerin kullanılmasının popüler olduğu manga aleminin aksine, bu serideki karakterler genelde zekice ve yaratıcı şekilde savaşmayı tercih ediyorlar. Tabii ki karakterlerin inanılmaz figürler sergilediği de oldukça sık şekilde görülüyor.

Çizimler açısından Jojo'yu inceleyecek olursak, gerçekten aşırı karanlık bir atmosferde olduğumuz söylenebilir. Kötülüğün de son derece hakim olduğu böyle bir öyküyü okurken, kötülüğün gerçek gücünü derinlemesine hissedebiliyoruz.

Sıradışı bir manga serisi okumak isteyenler için 20 yıldan fazladır devam eden bu seri son derece uygun bir tercih.

İçeride Tüm Makaleyi Gör

Fullmetal Alchemist Manga İncelemesi

Fullmetal Alchemist, simya bilimini aşmış bir şekilde, kurgusal bir dünyanın heyecanı içinde ele alarak okuyuculara sürükleyici bir deneyim sunuyor.

The One Manga İncelemesi

Moda dünyası ile ilgilenenlerin özellikle seveceği The One'da Nicky Lele'nin aşk hayatı ve kariyeri sürükleyici bir anlatımla ele alınıyor.